Ukázka z montáže - oprava potrubí k digestoři

Výměna chybně provedeného odtahu digestoře

Při nešťastně řešeném odtahu digestoře se může tvořit překvapivě velké množství kondenzátu. Následující příklad popisuje opravu špatně provedeného odtahu digestoře v rodinném domě nedaleko Prahy.

Situace:

Výsuvná digestoř ve skřínce s odtahem skrz zeď.

Pro odtah byla použita hliníková hadice semivent o průměru 120mm napojená k digestoři a vedená až ven na fasádu domu, kde byla zakončena mřížkou. U digestoře ani v potrubí nebyla zpětná klapka. Do domu proto otevřeným otvorem silně pronikal venkovní vzduch.

Na první pohled je vidět, jak je digestoř i hadice na povrchu mokrá. Hadice byla mokrá jak vevnitř tak na povrchu. Digestoř byla plná kondenzátu.

Řešení:

Odstranili jsme ohebnou hliníkovou hadici a prostup zdí jsme nahradili zaizolovanou plastovou trubkou, kterou jsme na venkovní straně slícovali s fasádou. Do roury jsme ze strany fasády vtlačili těsnou zpětnou klapku KPK, abychom zamezili pronikání studeného vzduchu zvenčí a prochladnutí roury, což je hlavní příčinnou tvorby kondenzátu.

Otvor ve zdi nebyl přesně na vývodem digestoře, ale poradili jsme si. K náústku digestoře jsme připevnili výpusť kondenzátu. Kdyby v potrubí zkondenzovala pára, zachytí se v jímce a nepoškodí digestoř ani skříňku. Vše jsme pokryli samolepící kaučukovou izolací IZO-VENT v tloušťce 12mm.

Seznam použitého materiálu: